Autorzy
B
- Grzegorz BabińskiGrzegorz Babiński
emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował w tamtejszym Instytucie Studiów Polonijnych i Etnicznych, wcześniej w Instytucie Polonijnym i Instytucie Socjologii. Jego główne zainteresowania to metodologia badań społecznych, Polonia, przemiany etniczności, pogranicza. Opublikował m.in.: Poloniaw USA na tle przemian amerykańskiej etniczności (2009); Metodologiczne problemy badań etnicznych (1998); Pogranicze polsko-ukraińskie. Etniczność – zróżnicowanie religijne – tożsamość (1997).
ORCID 0000-9992-8619-8462
- Kamil BembnistaKamil Bembnista
pracownik naukowy Instytutu Badań nad Społeczeństwem i Przestrzenią im. Leibniza w Erkner. Jego głównym obszarem zainteresowań są studia nad granicamii pograniczami, metodologie wizualne i dyskursywne. Uczestniczy w projekcie badawczym „Socio-spatial Transformations in German-Polish »Interstices«. Practices of Deborderingand Rebordering (De-Re-Bord)” (we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki i Deutsche Forschungs-gemeinschaft).
ORCID 0000-0002-6502-5300
- Maciej BiałousMaciej Białous
dr, socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Interesuje się zagadnieniami z pogranicza socjologii kultury, polityki kulturalnej i pamięci zbiorowej. Autor monografii: Społeczna konstrukcja filmów historycznych. Pamięć zbiorowa i polityka pamięci w kinematografii polskiej (2017).
ORCID 0000-0002-7194-790X.
- Hynek BöhmHynek Böhm
dr, politolog i geograf społeczny, adiunkt w Katedrze Studiów Regionalnych Uniwersytetu Opolskiego i Katedrze Geografii Technicznego Uniwersytetu w Libercu. Absolwent Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Prowadzi badania dotyczące współpracy trans granicznej, pogranicza i paradyplomacji w UE. Był pracownikiem Komisji Europejskiej w Brukseli, ekspertem Komisji Europejskiej (DG REGIO) w sprawach współpracy trans-granicznej.
ORCID 0000-0003-0548-9645.
- Hans-Joachim BürknerHans-Joachim Bürkner
od 2002 roku profesor ekonomii i geografii społecznej na Uniwersytecie w Poczdamie, badacz w Instytucie Badań nad Społeczeństwem i Przestrzenią im. Leibniza w Erkner. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na studiach nad granicami, w szczególności na społecznej konstrukcji granic, różnicach społeczno-ekonomicznych, zarządzaniu miastem, kreatywnych gospodarkach i alternatywnych typach pracy.
ORCID 0000–0003-4851-1988.
- Grzegorz Babiński
D
- Kamilla DolińskaKamilla Dolińska
dr hab., pracuje w Zakładzie Socjologii Pogranicza Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, członkini zespołu Ośrodka Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza. Kluczową kategorią, wokół której koncentrują się jej zainteresowania, jest różnica etniczna, badana w kontekście mniejszości narodowych i etnicznych, pogranicz, wielokulturowości oraz polskich sąsiedztw. Ostatnio opublikowała Cud pogranicza? Zgorzelczanie, gubinianie i słubiczanie o życiu w miastach podzielonych (2018; wraz z Natalią Niedźwiecką-Iwańczak i Julitą Makaro); wcześniejsze monografie: Potoczny i ideologiczny poziom doświadczania śląskości. Ślązacy w poszukiwaniu odrębności? (2009) i O wielokulturowości monokulturowego Wrocławia (2013; wraz z J. Makaro).
ORCID 0000-0002-0505-4732.
- Nicole Dołowy-RybińskaNicole Dołowy-Rybińska
dr hab., prof. Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, kulturoznawczyni i socjolingwistka. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim i komunikację międzykulturową na paryskim INALCO. Bada tożsamość europejskich mniejszości językowych, metody ochrony i rewitalizacji języków i kultur mniejszościowych, aktywizm językowy, wielojęzyczność i wielokulturowość, dyskursy dotyczące zagrożenia języków i ratowania ginących kultur. Ostatnio opublikowała: „Nikt za nas tego nie zrobi”. Praktyki językowe i kulturowe młodych aktywistów języków mniejszościowych Europy (2017).
ORCID 0000-0001-7256-8226.
- Sylwia DołzbłaszSylwia Dołzbłasz
dr hab., pracownik naukowy w Zakładzie Zagospodarowania Przestrzennego Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania naukowe dotyczą głównie problematyki granic, współpracy transgranicznej, funkcjonowania obszarów pograniczy oraz rozwoju lokalnego i regionalnego. Obecnie jest kierownikiem polskiego zespołu w dwóch projektach badawczych w ramach programu UE Horizon 2020: „RURALIZATION The opening of rural areas to renew rural generations, jobs and farms” oraz „SPOT Social and innovative platform on cultural tourism and its potential towards deepening Europeanisation”. Ponadto kieruje projektem pt. „Stabilność współpracy transgranicznej na przykładzie pograniczy Polski”, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki.
ORCID 0000-0002-3206-2690.
- Antoni DuràAntoni Durà
geograf, od 1995 roku jest profesorem na Wydziale Geografii Uniwersytetu Autònoma de Barcelona (UAB). Jego główne zainteresowania badawcze obejmują geografię regionalną i miejską, współpracę terytorialną i transgraniczną, sieci miast, regiony geoekonomiczne, granice i kwestie geopolityczne, koncentruje się szczególnie na Unii Europejskiej i regionie eurośródziemnomorskim.
ORCID 0000-0002-2634-8633.
- Marcin DębickiMarcin Dębicki
dr hab., prof. UWr, pracuje w Zakładzie Socjologii Pogranicza Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się społecznym obliczem Europy Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem polskich sąsiedztw, w tym pograniczy. Ostatnio opublikował Słowo i terytorium. Eseje o Europie Środkowej (2017; wraz z Martą Cobel-Tokarską), wcześniej m.in. Postawy wobec Litwy i Litwinów na przykładzie wrocławian (2016; wraz z Julitą Makaro), Stereotypy Czechów wobec Polaków na pograniczu – regionalne zróżnicowanie oraz determinanty stanu rzeczy (2010), współredaktor (wraz z Julitą Makaro) cyklu publikacji Sąsiedztwa III RP (2012–2020).
ORCID 0000-0002-6510-0614.
- Kamilla Dolińska
G
- Marian GolkaMarian Golka
socjolog i antropolog kultury, emerytowany profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor ponad dwudziestu książek, m.in. Socjologia kultury (2013), Aparycje współczesności (2015), Paradoksy wolności (2017).
ORCID 0000-0003-0825-0584.
- Leszek GołdykaLeszek Gołdyka
socjolog, prof. dr hab., Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości, Wydział Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przez kilka kadencji członek Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk (ostatnia: 2016–2019). Autor monografii Pogranicze polsko-niemieckie jako przestrzeń socjalizacji (2013).
ORCID 0000-0002-1380-9728.
- Marian Golka
H
- Beata HalickaBeata Halicka
dr hab., profesor na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wcześniej w Polsko- Niemieckim Instytucie Badawczym przy Collegium Polonicum w Słubicach. Opublikowała m.in. Polski Dziki Zachód. Przymusowe migracje i kulturowe oswajanie Nadodrza 1945–1948 (2015), ostatnio Życie na pograniczach. Zbigniew Anthony Kruszewski. Biografia (2019). Obecnie wraz z partnerami z UE i Kanady realizuje finansowany przez Komisję Europejską projekt pt. „European Memory Politics – Populism, Nationalism and the Challenges to a European Memory Culture”.
ORCID 0000-0002-4643-0079.
- Béatrice von HirschhausenBéatrice von Hirschhausen
dr hab., geografka, dyrektorka ds. badań w Centrum Géographie-cités (UMR 8104 – CNRS, Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne) w Paryżu oraz w Centrum Marca Blocha w Berlinie. Prowadzi badania nad produkcją rolną i różnicami regionalnymi, które wystąpiły w trakcie procesów transformacji i integracji po 1989 roku na obszarach wiejskich Europy Środkowo-Wschodniej. Opublikowała ostatnio wraz z Hannes Grandits, Claudią Kraft, Dietmarem Müllerem i Thomassem Serrierem książkę Räume und Akteure in der Zeit neu denken (2015), t. 1 serii Phantomgrenzen im östlichen Europa.
ORCID 0000-0001-5816-9800.
- Beata Halicka
J
- Barbara Alicja JańczakBarbara Alicja Jańczak
dr, językoznawczyni i kulturoznawczyni. Od 2017 roku pracuje w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się naukowo problematyką polsko-niemieckiego kontaktu językowego, m.in. dwujęzycznością i interkulturowością w rodzinach polsko-niemieckich, od 2012 roku bada polsko-niemiecki kontakt językowy w ujęciu granicznym. Uczestniczy w projekcie „Language across generations: contact induced change in morpho-syntax in German-Polish bilingual speech”, finansowanym z programu Beethoven II, DFG/NCN.
ORCID 0000-0001-7651-636X.
- Jarosław JańczakJarosław Jańczak
dr hab., prof. UAM, politolog, europeista, badacz granic. Pracuje w Zakładzie Polityki Ekonomicznej i Społecznej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Poznaniu oraz w Katedrze Studiów Europejskich na Wydziale Nauk Społecznych Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół tematyki granic i pograniczy w kontekście procesów integracji europejskiej. W szczególności dotyczą one zjawiska debordering i rebordering, zarządzania transgranicznego, integracji europejskiej w mikroperspektywie oraz współpracy transgranicznej w Europie. Opublikował m.in. książkę Border Twin Towns in Europe. Cross-border Cooperation at a Local Level (2013).
ORCID 0000-0002-0493-1721.
- Barbara Alicja Jańczak
K
- Jerzy KaczmarekJerzy Kaczmarek
dr hab., prof. UAM, pracuje na Wydziale Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Poznaniu. Jego główne obszary zainteresowań badawczych to: socjologia pogranicza (w szczególności pogranicza polsko-niemieckiego), socjologia wizualna, postsekularyzm, historia myśli społecznej i socjologii. Kieruje polsko-niemieckim projektem badawczym „Społeczno-przestrzenne transformacje na niemiecko-polskich obszarach przygranicznych. Praktyki zacierania i odtwarzania granicy” (we współpracy z Instytutem Badań nad Społeczeństwem i Przestrzenią im. Leibniza w Erkner).
ORCID 0000-0001-8314-199X.
- Justyna KajtaJustyna Kajta
dr, socjolożka, adiunktka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego na stanowisku post doc w projekcie „(De/Re)Konstruowanie granic – narracje i imaginacje o miastach podzielonych w Europie Środkowej w perspektywie porównawczej” (finansowanym przez NCN). Jej główne zainteresowania naukowo-badawcze to: nacjonalizm, ruchy społeczne, socjologia pogranicza, przemiany w Europie Środkowo-Wschodniej oraz badania jakościowe, głównie posiłkujące się metodą biograficzną i analizą dyskursu. Uczestniczy również w projekcie finansowanym przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki: „Prawicowy populizm wśród młodych Niemców i Polaków: Analiza biograficznych
motywów wsparcia partii i organizacji prawicowych”.ORCID 0000-0002-2428-8876.
- Damian KasprzykDamian Kasprzyk
dr nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, prezes łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, członek Towarzystwa Naukowego Płockiego. Zasiada w redakcjach czasopism: „Zeszyty Wiejskie” i „Zbiór Wiadomości do Antropologii Muzealnej”. Członek rad muzealnych przy Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Zainteresowania badawcze: regiony i regionalizmy, zagadnienia tożsamości regionalnej, muzeologia. Ostatnio opublikował książkę My, regionaliści. W stronę autowizerunku (2018), wcześniej m.in. Być regionalistą. Inspiracje, autodefinicje, perspektywy (2014).
ORCID 0000-0002-3588-3486.
- Marcin KrzymuskiMarcin Krzymuski
dr, jest radcą prawnym w Polsce i adwokatem europejskim w Niemczech. Od 2017 roku prowadzi własną kancelarię prawną, w ramach której doradza podmiotom samorządowym w kwestiach sformalizowania współpracy transgranicznej oraz transgranicznego świadczenia usług użyteczności publicznej. Prowadzi również badania na temat tego rodzaju współpracy. Jest członkiem stowarzyszonym Viadrina Center B/ORDERS IN MOTION na Uniwersytecie Europejskim Viadrina.
ORCID 0000-0002-1979-6278.
- Zbigniew KurczZbigniew Kurcz
prof. zw. dr hab., kierownik Zakładu Socjologii Pogranicza i dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Obszary zainteresowań: mniejszości narodowe i etniczne; Polacy jako mniejszość, Polonia i obcokrajowcy; problemy społeczno-gospodarcze na pograniczach; socjologia pogranicza. Ważniejsze publikacje: Mniejszość niemiecka w Polsce (1995), Mniejszość polska na Wileńszczyźnie (2005), redakcja naukowa wielu tomów poświęconych pograniczom – „Polskie pogranicza w procesie przemian” (2008, 2011, 2014, 2017, 2019), Problemy społeczno-gospodarcze miast pogranicza polsko-niemieckiego (1992), Pogranicze z Niemcami a inne pogranicza Polski (1999), Polskie transgranicza (2009).
ORCID 0000-0003-2725-7327.
- Jerzy Kaczmarek
L
- Siarhei LiubimauSiarhei Liubimau
dr, współzałożyciel Laboratorium Urbanistyki Krytycznej i profesor w Katedrze Nauk Społecznych w Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym w Wilnie. Zajmował się kwestią urbanistyki transgranicznej i analizował zmiany dotyczące reżimów obowiązujących na wewnętrznych i zewnętrznych granicach UE, ujmowane jako procesy właściwe skali miejskiej. Badał miasta na granicy niemiecko-polskiej i polsko-białoruskiej, jak również granice Luksemburga. Od 2015 roku w Laboratorium Urbanistyki Krytycznej zaangażowany jest w różne projekty badawcze, edukacyjne i dotyczące miękkiego planowania przestrzennego w byłym mieście „nuklearnym” – Wisaginii, we wschodniej Litwie. Wraz z Felixem Ackermannem i Benjaminem Cope jest współredaktorem książki Mapping Visaginas: Sources of Urbanity In A Former Mono-Functional Town (2016).
ORCID 0000-0002-8626-4183.
- Siarhei Liubimau
Ł
- Sławomir ŁodzińskiSławomir Łodziński
dr hab., profesor Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Socjologii UW. Główne obszary zainteresowań naukowych to socjologia etniczności, ochrona praw mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce, polityka państwa wobec mniejszości
i cudzoziemców (imigracji) oraz kwestie wielokulturowości. Opublikował m.in.: Obszary i formy wykluczenia etnicznego w Polsce: mniejszości narodowe, imigranci, uchodźcy (2009); Problemy integracji imigrantów: koncepcje, badania, polityki (2008).ORCID 0000-0002-7484-8659.
- Sławomir Łodziński
M
- Irena MachajIrena Machaj
prof. zw. w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Specjalizuje się w socjologii małych struktur społecznych, zbiorowości terytorialnych, zagadnieniach rozwoju lokalnego i podmiotowości, enklaw społecznych oraz problematyce tożsamości społecznej i socjologii pogranicza. Opublikowała m.in. Społeczno-kulturowe uwarunkowania tożsamości mieszkańców wschodniego i zachodniego pogranicza Polski (2005), jest też współredaktorką (wraz Leszkiem Gołdyką) książek: Enklawy życia społecznego (2007) i Enklawy życia społecznego: kontynuacje (2009).
ORCID 0000-0001-7370-1404.
- Julita MakaroJulita Makaro
dr hab., prof. UWr, pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na tematyce etnicznej, miejskiej, metodologicznej. Ostatnio opublikowała Cud pogranicza? Zgorzelczanie, gubinianie i słubiczanie o życiu w miastach podzielonych (2018; wraz z Kamillą Dolińską i Natalią Niedźwiecką-Iwańczak), wcześniej m.in. Gubin – miasto graniczne. Studium socjologiczne (2007) i O wielokulturowości monokulturowego Wrocławia (2013; wraz z K. Dolińską). Badaczka w projekcie „(De/Re)Konstruowanie granic — narracje i imaginacje o miastach podzielonych w Europie Środkowej w perspektywie porównawczej” (NCN).
ORCID 0000-0002-2589-0519.
- Anna Mielczarek-ŻejmoAnna Mielczarek-Żejmo
dr, adiunkt, od 2019 roku kieruje Pracownią Spójności Społecznej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jej zainteresowania badawcze dotyczą przede wszystkim: pogranicza oraz zagadnień współpracy transgranicznej; sieci społecznych w sferze publicznej (governance networks) oraz społecznych aspektów rewitalizacji. Swoje zainteresowania łączy ze współpracą z samorządami lokalnymi oraz organizacjami społecznymi, szczególnie w obszarze rewitalizacji. Ostatnio wraz z Joanną Frątczak-Müller opublikowała monografię Euroregion. Od partnerstwa do sieci współpracy transgranicznej (2019).
ORCID 0000-0001-9426-942X
- Dorota MisiejukDorota Misiejuk
dr hab., profesor Uniwersytetu w Białymstoku, pracuje na tamtejszym Wydziale Nauk o Edukacji w Katedrze Edukacji Międzykulturowej i Elementarnej w Zakładzie Studiów Międzykulturowych i Regionalnych. Zajmuje się tożsamością kulturową grup i jednostek pochodzących z mniejszości oraz zagadnieniami wzajemnego współżycia i komunikowania się w warunkach społecznych wielokulturowości. Opublikowała Dziedzictwo i dziedziczenie w kontekście procesów socjalizacji. Studium teoretyczno-empiryczne o procesach dziedziczenia kulturowego na historycznym pograniczu Podlasia (2013) oraz Dwujęzyczność i dwukulturowość w perspektywie psychopedagogicznej (1998; wraz z Elżbietą Czykwin).
ORCID 0000-0002-8292-2046.
- Anna MisztalAnna Misztal
dr, pracuje w Katedrze Analizy i Strategii Przedsiębiorstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Jej zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się wokół zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw i regionów. Posiada doświadczenie praktyczne, zdobyte w pracy w bankowości oraz w sektorze przedsiębiorstw. Ostatnio opublikowała m.in. Ekologiczny rozwój przedsiębiorstw (2019; wraz z Magdaleną Kowalską), oraz Funkcjonowanie e-biznesu (2018).
ORCID 0000-0002-7455-5290.
- Anna MoraczewskaAnna Moraczewska
dr nauk społecznych, pracuje na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Główne obszary zainteresowań: Unia Europejska w zakresie funkcjonowania jej granic, zarządzanie ryzykiem w ujęciu teoretycznymi i w odniesieniu do bezpieczeństwa międzynarodowego oraz koncepcje zrównoważonego rozwoju. Opublikowała m.in. Transformacja funkcji granic Polski (2008).
ORCID 0000-0002-9133-7690.
- Irena Machaj
N
- Natalia Niedźwiecka-IwańczakNatalia Niedźwiecka-Iwańczak
dr hab., adiunkt w Zakładzie Socjologii Pogranicza Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, należy do zespołu Ośrodka Badań Regio nalnych i Obszarów Pogranicza. Jej zainteresowania naukowe i badawcze obejmują problematykę tożsamości, etniczności, granic i pograniczy, ze szczególnym uwzględnieniem miast podzielonych i tych usytuowanych na polskich granicach. Uczestniczy w projekcie “(De/Re)Konstruowanie granic – narracje i imaginacje o miastach podzielonych w Europie Środkowej w perspektywie porównawczej” (NCN). Opublikowała m.in. Cud pogranicza? Zgorzelczanie, gubinianie i słubiczanie o życiu w miastach podzielonych (2018; wraz z Kamillą Dolińską i Julitą Makaro) oraz Etniczny aspekt tożsamości Łużyczan (2013).
ORCID 0000-0002-7894-3274.
- Jerzy NikitorowiczJerzy Nikitorowicz
prof. zw. dr hab., od 2006 roku kierownik Katedry Edukacji Międzykulturowej i Elementarnej Uniwersytetu w Białymstoku, w latach 2005–2012 rektor tegoż uniwersytetu. Jego zainteresowania naukowe obejmują: pedagogikę społeczną, socjologię rodziny, edukację regionalną, edukację wielokulturową i międzykulturową, kształcenie i doskonalenie nauczycieli. Od 2003 roku Przewodniczący Zespołu Pedagogiki Kultury i Edukacji Międzykulturowej KNP PAN. Autor m.in.. takich książek, jak: Grupy etniczne w wielokulturowym świecie (2010); Etnopedagogika w kontekście wielokulturowości i ustawicznie kształtującej się tożsamości (2017) oraz Edukacja regionalna i międzykulturowa (2009).
ORCID 0000-0003-4371-8322.
- Ewa NowickaEwa Nowicka
prof. dr hab., antropolog społeczny, profesor w Collegium Civitas oraz wykładowca w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka podręcznika antropologii Świat człowieka – świat kultury oraz licznych książek i artykułów poświęconych problematyce etniczności, migracji i tożsamości. Zajmuje się kwestią swojskości i obcości, kontaktem kultur, kształtowaniem się nowoczesnych narodów wśród rdzennej ludności na Syberii (Buriaci, Jakuci) i na Bałkanach (Arumuni), sytuacją mniejszości polskiej na obszarach byłego ZSRR, procesami budowania narodu kazachskiego, grupami mniejszościowymi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej (w tym przede wszystkim Romami).
ORCID 0000-0003-0170-0845.
- Natalia Niedźwiecka-Iwańczak
O
- Elżbieta OpiłowskaElżbieta Opiłowska
dr hab., prof. UWr, pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego i jest kierownikiem Ośrodka Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza. Jej głównym obszarem zainteresowań są studia nad granicami i pograniczami, kultura pamięci, stosunki polsko-niemieckie i integracja europejska. Kieruje dwoma projektami badawczymi: „Polska i Niemcy w Unii Europejskiej. Nowe formy i modele stosunków bilateralnych w polityce zagranicznej i współpracy transgranicznej” (we współpracy z Hertie School of Governance w Berlinie, finansowany przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki) oraz „(De/Re)Konstruowanie granic – narracje i imaginacje o miastach podzielonych w Europie Środkowej w perspektywie porównawczej” (NCN). Opublikowała m.in. Kontinuitäten und Brüche deutsch-polnischer Erinnerungskulturen. Görlitz/Zgorzelec 1945–2006 (2009). Współredaktorka m.in. Advances in European Borderlands Studies (2017; wraz ze Zbig niewem Kurczem i Jochenem Roose) i Kreisau und Verdun. Wege zur deutsch-polnischen und deutsch-französischen Versöhnung und ihre Symbole im kollektiven Gedächtnis (2017; wraz z Krzysztofem Ruchniewiczem i Markiem Zyburą).
ORCID 0000-0001-7084-2631.
- Elżbieta Opiłowska
P
- Agnieszka PasiekaAgnieszka Pasieka
dr, antropolożka i socjolożka, pracuje w Departamencie Antropologii Społeczno-Kulturowej na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie realizuje projekt badawczy poświęcony ruchom nacjonalistycznym i ich transnarodowej współpracy. Autorka licznych
publikacji poświęconych zagadnieniom wielokulturowości, pluralizmu religijnego, nacjonalizmu i szeroko rozumianego zjawiska marginalizacji. Jej pierwsza książka Hierarchy and Pluralism: Living Religious Difference in Catholic Poland (2015) dotyczyła sytuacji mniejszości religijnych i etnicznych w Polsce w kontekście relacji państwo–kościół.ORCID 0000-0002-6895-7402.
- Tadeusz PopławskiTadeusz Popławski
dr hab., profesor nadzw. Politechniki Białostockiej, pracownik tamtejszej Katedry Marketingu i Turystyki, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Prowadzi badania z zakresu: postfordyzmu, socjologii regionu, socjologii pogranicza, socjologii historycznej, wiejskości. Ważniejsze publikacje: Peryferyjność i społeczeństwo. Dylematy przełomu w Europie (1997); pod jego redakcją ukazały się m.in. Miasta na uboczu (1994) i Oblicza peryferyjności. Polska, Quebec (Kanada), Białoruś (1994).
ORCID 0000-0003-0993-2173.
- Agnieszka Pasieka
R
- Andrzej RaczykAndrzej Raczyk
dr hab., pracownik naukowy w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania naukowe mieszczą się w obrębie dyscypliny geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, dotyczą współpracy transgranicznej, wewnątrzregionalnych zróżnicowań przestrzennych, przedsiębiorczości oraz działalności kreatywnych. Uczestnik trzech projektów badawczych: „Ruralization. The opening of rural areas to renew rural generations, jobs and farms” oraz „Social and innovative Platform On cultural Tourism and its potential towards deepening Europeanisation“ (w ramach programu UE Horizon 2020); „Stabilność współpracy
transgranicznej na przykładzie pograniczy Polski (finansowany przez Narodowe Centrum Nauki).ORCID 0000-0002-6400-6087.
- Joan Vicente RufíJoan Vicente Rufí
profesor na Wydziale Geografii Uniwersytetu w Gironie (UdG), kierownik tamtejszej Katedry Geografii. Jego zainteresowania badawcze i dorobek naukowy koncentrują się na analizach terytorialnych i urbanistycznych oraz geopolityce.
ORCID 0000-0002-5557-3194.
- Halina RusekHalina Rusek
prof. dr hab., pracuje w Instytucie Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Bada zjawiska i procesy zachodzące na pograniczach etniczno-kulturowych, a także w różnego typu społecznościach lokalnych. Zajmuje się również przemianami kulturowymi polskiej wsi i jej dziedzictwem kulturowym, a także rolą kobiet w życiu społecznym, kształtowaniem się ich tożsamości w różnych społeczno-kulturowych kontekstach. Opublikowała m.in. Religia i polskość na Zaolziu (2002).
ORCID 0000-0003-1073-3892.
- Andrzej Raczyk
S
- Andrzej SadowskiAndrzej Sadowski
prof. zw. dr hab., pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, członek Komitetu Socjologii PAN w latach 2008–2012 oraz 2016–2019, redaktor naczelny półrocznika „Pogranicze. Studia Społeczne”. Uprawia socjologię wsi i miasta, narodu i grup etnicznych, regionu, a od lat dziewięćdziesiątych głównie socjologię pogranicza. Przedmiotem jego obecnych zainteresowań naukowych jest kompleks zjawisk i procesów odbywających się na pograniczach, które autor stara się wykorzystać do konstruowania teorii społeczeństwa wielokulturowego ze szczególnym odniesieniem do krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Ostatnio opublikował: Społeczeństwo wielokulturowe z perspektywy pogranicza (2019), wcześniej m.in.: Procesy ruralizacji. Ludność wiejska w mieście (1994); Pogranicze polsko-białoruskie. Tożsamość mieszkańców (1995); Tożsamość Polaków na pograniczach (1999; wraz z Mirosławą Czerniawską).
ORCID 0000-0001-9456-9166.
- Andrzej SaksonAndrzej Sakson
prof. dr hab., pracuje na stanowisku prof. zw. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz w Instytucie Zachodnim w Poznaniu (w latach 2004–2011 dyrektor tego instytutu), socjolog. Zainteresowania badawcze: stosunki polsko-niemieckie, migracje, pogranicza, mniejszości narodowe i etniczne, przemiany społeczne na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski oraz w zjednoczonych Niemczech. Autor ponad czterystu publikacji, w tym wielu w językach obcych.
ORCID 0000-0003-3110-4008.
- Katarzyna StokłosaKatarzyna Stokłosa
dr hab., associate professor w Centrum Badań Obszarów Pogranicza (Centre for Border Region Studies) na Uniwersytecie Południowej Danii w Odense i Sønderborg. Jej głównym obszarem zainteresowań są studia nad granicami i pograniczami oraz historia Europy. Ostatnio wydała Borders and Memories. Conflicts and Co-operation in European Border Regions (2019), a także (razem z Gerhardem Besier): Neighbourhood Perceptions of the Ukraine Crisis. From the Soviet Union into Eurasia? (2017); How to Deal with Refugees? Europe as a Continent of Dreams (2018) oraz 1917 and the Consequences
(2020).ORCID 0000-0002-9032-1128.
- Dominika StudzińskaDominika Studzińska
dr, adiunkt w Zakładzie Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego. Jej głównym obszarem zainteresowań są studia nad granicami i pograniczami, szczególnie turystyka transgraniczna. Uczestniczy w projekcie badawczym „Obszary aktywności społecznej polskich migrantów w Niemczech. Studium porównawcze Berlina i Hamburga” (we współpracy z Uniwersytetem Humboldta w Berlinie oraz Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, finansowany przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki).
ORCID 0000-0002-9779-223X.
- Dorota SzabanDorota Szaban
dr hab., profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, pracuje w tamtejszym Instytucie Socjologii. Jej głównym obszarem zainteresowań są problemy metodologiczne w badaniach społecznych, socjologia pogranicza i regionu oraz socjologia młodzieży.
ORCID 0000-0001-5892-4095.
- Marek S. SzczepańskiMarek S. Szczepański
socjolog, profesor zwyczajny w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Główne pola naukowego zainteresowania to socjologia teoretyczna, socjologia regionu i społeczności lokalnych, miasta i przestrzeni, zmiany i rozwoju społecznego. Autor bądź współautor ponad trzystu prac naukowych, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz Komitetu Socjologii PAN.
ORCID 0000-0002-1084-8211.
- Irena SzlachcicowaIrena Szlachcicowa
dr, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Główne obszary zainteresowań badawczych: teoria społeczna, socjologia pogranicza, metodologia badań jakościowych.
ORCID 0000-0001-9619-8653.
- Katarzyna Sztop-RutkowskaKatarzyna Sztop-Rutkowska
dr, socjolożka, pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku i prowadzi Fundację Laboratorium Badań i Działań Społecznych. Kwestiami pamięci zbiorowej zajmuje się zwłaszcza w kontekście wielokulturowości i pamięci o białostockich Żydach. Autorka książki Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku (2008).
ORCID 0000-0002-2685-9839.
- Elżbieta SzyszlakElżbieta Szyszlak
dr hab., prof. UWr, pracuje w Zakładzie Badań Wschodnich w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się przede wszystkim problematyką mniejszości etnicznych i narodowych w Europie Środkowej, zwłaszcza w kontekście nauk o bezpieczeństwie, sekurytyzacją jako instrumentem polityki państwa, bezpieczeństwem kulturowym oraz problematyką pogranicza. Opublikowała m.in. Śląski Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania na Zaolziu. Od polskiej organizacji religijnej do Kościoła czeskiego (2007); Etniczność w kontekstach bezpieczeństwa. Mniejszość romska w Republice Czeskiej (2015).
ORCID 0000-0002-9152-4699.
- Andrzej Sadowski
Ś
- Anna ŚlizAnna Śliz
socjolog, profesor w Instytucie Nauk Socjologicznych i Pedagogiki SGGW w Warszawie. Główne pola naukowego zainteresowania to: socjologia teoretyczna, socjologia konfliktów społecznych i etnicznych, zmiana i rozwój społeczny, wielokulturowość we współczesnym świecie. Ostatnio opublikowała m.in. Wielokulturowość: stygmat współczesnego świata? Próba analizy socjologicznej (2017) oraz Współczesne teorie społeczne. W kręgu ujęć paradygmatycznych (redakcja naukowa wraz z Markiem S. Szczepańskim, 2014, 2019).
ORCID 0000-0001-9112-3409.
- Anna Śliz
T
- Beata TrzopBeata Trzop
dr hab. nauk społecznych, profesor w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki stylów życia, zjawisk zachodzących na pograniczu polsko-niemieckim, społeczno-kulturowych konsekwencji starzenia się społeczeństw, współczesnej młodzieży oraz problematyki z zakresu gender studies. Opublikowała m.in.: Typy kultury popularnej na łamach czasopism kobiecych (2005); Dojrzałe, spełnione, niezależne? Kobiety 50+ w socjologicznym zwierciadle (2013); Mężczyźni (nie)dzisiejsi. Dylematy wokół współczesnych wzorców męskości (2019).
ORCID 0000-0003-4791-817X.
- Beata Trzop
U
- Peter UlrichPeter Ulrich
dr des., asystent w Viadrina Center B/ORDERS IN MOTION na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz w Instytucie Badań nad Społeczeństwem i Przestrzenią im. Leibniza w Erkner. Jego zainteresowania badawcze obejmują współpracę transgraniczną na granicach wewnętrznych Unii, politykę regionalną, badania nad formami zarządzania wielopoziomowego, jak również badania nad instytucjami współpracy i innowacyjnymi rozwiązaniami we współpracy transgranicznej.
ORCID 0000-0001-6672-2223.
- Peter Ulrich
W
- Katarzyna WarmińskaKatarzyna Warmińska
dr hab., socjolożka i antropolożka, profesor nadzwyczajny w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, w Katedrze Socjologii. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki etniczności, polityki tożsamości i relacji grupa dominująca – mniejszości. Opublikowała m.in. Tatarzy polscy: tożsamość religijna i etniczna (1999).
ORCID 0000-0002-3422-4446.
- Zdzisław J. WinnickiZdzisław J. Winnicki
prawnik, profesor nauk społecznych, pracuje w Instytucie Studiów Międzynarodowych, w Zakładzie Badań Wschodnich Uniwersytetu Wrocławskiego. Główne obszary badawcze: najnowsza historia ustroju Polski, ustrój i doktryna polityczna Republiki Białoruś, status polskiej mniejszości narodowej na Białorusi i Litwie, teoria współczesnych relacji międzycywilizacyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej oraz zasady prawa międzynarodowego publicznego. Opublikował m.in.: „Ideologia państwowa” Republiki Białoruś – teoria i praktyka projektu: analiza politologiczna (2013).
ORCID 0000-0002-8636-2373.
- Dariusz WojakowskiDariusz Wojakowski
dr hab. w zakresie socjologii, badacz terenowy, profesor w Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie. Główne zainteresowania naukowe: socjologia lokalności i etniczności, badania pogranicza oraz antropologia współczesności. Opublikował m.in.: Polacy i Ukraińcy: rzecz o pluralizmie i tożsamości na pograniczu (2002); Swojskość i obcość w zmieniającej się Polsce (2007).
ORCID 0000-0002-7394-5959
- Katarzyna Warmińska
Z
- Maria ZielińskaMaria Zielińska
dr hab., profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, pracuje w tamtejszym Instytucie Socjologii, przez dwie kadencje (od roku 2009) była członkiem Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk, od 2014 roku pełni funkcję sekretarza naukowego Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Jej główne obszary zainteresowań: pogranicza i migracje, socjologia młodzieży, pokoleniowość w badaniach socjologicznych, metodologia socjologii. Opublikowała m.in.: Ariergarda realnego socjalizmu. Społeczne biografie pokolenia stanu wojennego (2006), Kariery zawodowe absolwentów wyższej uczelni. Biograficzne uwarunkowania karier zawodowych – badania panelowe (1997).
ORCID 0000-0003-2708-2774
- Maria Zielińska